Wielkopolska Szkoła Roku

 

sekretariat@105.edu.pl

Współpraca międzynarodowa

Obecnie współpraca międzynarodowa została zawieszona.

 


 

Nasza szkoła w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży nawiązała kontakty i przyjacielskie relacje z kolegami z Niemiec. Więcej o tej akcji możecie dowiedzieć się na stronie:

 

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

 


       

Odwiedziny przyjaciół z Munster

W dniach 20-24 października 2014 roku mieliśmy przyjemność gościć u nas nauczycieli i uczniów ze szkoły Uppenbergschule w Niemczech. W spotkaniu uczestniczyła ta sama młodzież gimnazjalna, która w miesiącu maju, tego roku, spotkała się w mieście Münster. Pomimo, że od tamtego czasu minęło pół roku dawne znajomości odżyły.

 

 

 
          Program pobytu naszych gości zawierał elementy edukacji, rozrywki i integracji. Podobnie, jak nasi przyjaciele z Niemiec, pokazaliśmy gościom ciekawe miejsca historyczne, dostarczyliśmy sportowych przeżyć, zorganizowaliśmy wspólną zabawę. Był też czas na wzajemną komunikację wspieraną przez panią Anetę i próby korzystania z „Rozmówek polsko-niemieckich” w które zaopatrzyliśmy uczniów.  Nasi goście z Münster spędzili również jedno przedpołudnie w szkole. Podczas powitania, zorganizowanego w auli, zostali przywitani przez panie dyrektor Katarzynę Przybył i Liliannę Lembicz oraz uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i PdP. Mieli również okazję obejrzeć występ szkolnego zespołu tanecznego, który przygotowały panie Anita Zakrzewska i Ewa Maruszewska. Po zwiedzeniu szkoły młodzież polska i niemiecka uczestniczyła w ciekawych zajęciach lekcyjnych przeprowadzonych przez panie: Beatę Landsberg, Małgorzatę Choromańską, Agatę Wenzel-Sałatę oraz Anetę Ławniczak i Małgorzatę Dąbrowską. Wszyscy uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej odwiedzili też Urząd Miasta Poznania, gdzie spotkali się z dyrektorem wydziału oświaty, panem Przemysławem Foligowskim.
 

 

Miasto Poznań spodobało się naszym gościom, pomimo tego, że październikowa aura nie była łaskawa. Kolejne spotkanie mniej więcej za rok w Münster. Nasi uczniowie nie mogą się już doczekać!
 

 

 

Program pobytu obu grup - polskiej i niemieckiej realizowany był przez dwa zespoły nauczycieli: Katarzynę Wieczorowską, Ewę Maruszewską, Łukasza Maćkowiaka oraz Halinę Monkiewicz, Anetę Ławniczak, Małgorzatę Dąbrowską. Dodatkowe atrakcje dla uczestników zapewnili panowie: Grzegorz Radzikowski i Jacek Olewniczak. Koordynatorem całego projektu i tłumaczem była pani Aneta Ławniczak. Całość działań projektowych wspierały organizacyjnie i merytorycznie Dyrektorki naszej szkoły.
 
Składamy serdeczne podziękowania Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Uczniów
i Absolwentów oraz Ich Rodzin „Trwanie”  za wsparcie finansowe podczas realizacji projektu.

 


 
Oczekujemy Gości z Munster
 
              Szybkimi krokami zbliża się 20 październik - dzień w którym przyjadą do nas Nauczyciele, Koleżanki i Koledzy ze szkoły w Munster. Będziemy Ich gościć w Poznaniu od poniedziałku, do piątku. Oczywiście czas ten spędzimy wspólnie, realizując ciekawy program zawierający elementy nauki, kultury i rekreacji. Rozpoczniemy od zwiedzenia historycznego Ostrowa Tumskiego oraz Starego Rynku, następnie odwiedzimy Urząd Miasta Poznania, by spotkać się z Wiceprezydentem Panem Dariuszem Jaworskim. W kolejnym dniu udamy się na wycieczkę do Szreniawy, gdzie zwiedzimy Muzeum Rolnictwa i wieżę Birbaumów, a także będziemy, dawnymi metodami, wylewać woskowe świeczki. Następny dzień spędzimy na poznawaniu historii Poznania i Polski przedstawionej w formie Makiety Dawnego Poznania i ekspozycji w ICHOT. Oprócz podróży w przeszłość, poddani zostaniemy sportowemu treningowi na Termach Maltańskim i terenach rekreacyjnych Malty. Spędzimy także jedno przedpołudnie w naszej szkole, prezentując ją naszym Gościom i uczestnicząc w zajęciach plastycznych, ceramicznych i Klubie Europejczyka. W programie nie zabraknie także zakupów, które nasi Goście poczynią w centrum handlowym „Browar”. Razem spędzimy też pięć wieczorów, podczas których planujemy zabawy i gry integracyjne oraz dyskotekę, zorganizowaną dla wszystkich przez Pana Jacka. W ostatni, piątkowy wieczór podsumujemy nasze spotkanie i pożegnamy Gości z Munster.
 
Zaczynamy odliczanie !

 

 


         W dniach 05 - 10 maja 2014 roku, w ramach projektu Polsko - Niemieckiej Wymiany Młodzieżowej,  wyjechaliśmy do Münster.

Wszystko rozpoczęło się od inicjatywy nauczycielki pani Grażyny Siwy  z Niemiec, która „wypatrzyła” naszą szkołę w Internecie. Propozycja współpracy nauczycieli i młodzieży została przyjęta i zaowocowała 6-cio dniową wyprawą do pięknego, zielonego i zabytkowego miasta Munster, położonego na zachodzie Niemiec. Program pobytu został opracowany przez partnerów niemieckich i zawierał działania zmierzające do poznania języka, historii i kultury Niemiec, a także nawiązania przyjaznych stosunków pomiędzy młodzieżą i nauczycielami Uppenbergschule i Zespołu Szkół nr 105. Zaplanowane cele zostały w 100 % zrealizowane. Niemieccy przyjaciele byli bardzo gościnni, zorganizowali dla nas wiele ciekawych i inspirujących spotkań i wycieczek. Oprócz Münster zwiedziliśmy Muzeum Historii Niemiec w Bonn, a także perłę gotyku - Katedrę w Kolonii. Najwspanialszym owocem naszego pobytu w Münster były przyjaźnie zawiązane przez młodzież polską i niemiecką i deklarowana przez obie strony chęć jak najszybszego spotkania. Zapraszamy serdecznie do nas, już w październiku 2014 roku!

Za wsparcie finansowe projektu wymiany młodzieży, dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy.

 

 

 

 

 


 

        
             Serdecznie dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia  "TRWANIE" za pomoc finansową udzieloną uczniom naszej szkoły w realizacji Projektu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieżowej. Dzięki niej, łatwiej nam było zorganizować wyjazd młodzieży do Munster w Niemczech, oraz przygotować rewizytę naszych niemieckich przyjaciół, która nastąpi 20-24 października 2014 roku.
 
Młodzież i nauczyciele koordynujący wymianę.

 

 

Program do rozliczania PIT online - e-pity Klauzule informacyjne ad RODO

Jeżeli zauważysz błąd
– zgłoś go do administratora

Zespół Szkół Specjalnych nr 105
ul. Nieszawska 21, 61-021 Poznań

tel: (61) 877 22 94, Fax: (61) 877 23 20
e-mail: sekretariat@105.edu.pl

konto: 881020 4027 0000 1602 1264 2502