Wielkopolska Szkoła Roku

 

sekretariat@105.edu.pl

Zajęcia sportowe

Zespół Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu od lat słynie z rozwiniętej działalności sportowo - rehabilitacyjnej. Bogata oferta zajęć adresowana jest dla uczniów wszystkich etapów edukacyjnych. Proponowane formy zajęć uwzględniają zainteresowania uczniów, ich  indywidualne możliwości i predyspozycje.

Zajęcia odbywają się w szkolnej sali gimnastycznej, w sali korekcyjno-sportowej oraz na profesjonalnych obiektach sportowych, pod opieką wykwalifikowanych instruktorów. Chętnie korzystamy z atrakcyjnych tras wokół Malty. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie karty kwalifikacyjnej zawierającej zgodę prawnego opiekuna dziecka oraz lekarza.
W szkole realizowany jest autorski program zajęć wychowania fizycznego.

W naszej ofercie znajdują się między innymi:

ŁYŻWOROLKI - zajęcia z jazdy na łyżworolkach odbywają się na terenie szkoły.
Zajęcia odbywają się w ramach zajęć lekcyjnych. Uczniowie wyposażeni są w rolki, kaski i ochraniacze.NARCIARSTWO ZJAZDOWE - zajęcia odbywają się na stoku narciarskim "Malta Ski" w środy i w soboty. Uczniowie wyposażeni są w profesjonalny sprzęt narciarski oraz kaski.
Każdego roku reprezentacja naszej szkoły bierze udział w obozie sportowo-rehabilitacyjnym w górach, który stanowi nieodzowny element przygotowań do zawodów. Uczniowie naszej szkoły zdobywają czołowe miejsca na Mistrzostwach Poznania, Wielkopolski i Polski. Nauczyciele prowadzący zajęcia - G. Radzikowski, M. Błażejak i J. Olewniczak.

 


Zobacz film - ZSS 105 na nartach

Film zrealizowany podczas zawodów na stoku Malta Ski Poznań w 2014 r.
autor filmu: Marek Błażejak ; opracowanie: Bogdan KołodziejZAJĘCIA SIŁOWE - odbywają się na terenie szkoły, w specjalnie do tego przystosowanej sali, wyposażonej w profesjonalny sprzęt. Zajęcia odbywają się w ramach lekcji wychowania fizycznego oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie mają możliwość prawidłowego rozwijania siły i masy mięśniowej, uczą się również jak poprawnie wykorzystywać nabyte umiejętności i siłę fizyczną w życiu codziennym. Zajęcia stanowią trening uzupełniający pozostałych dyscyplin sportowych. Nauczyciele prowadzący zajęcia - G. Radzikowski, M. Błażejak, J. Olewniczak.


GRY ZESPOŁOWE - odbywają się w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.
Uczestnicy mają możliwość zapoznania się z zasadami najbardziej popularnych gier zespołowych, uczą się pracy w zespole oraz zasad fair play. Uczniowie przygotowywani są do zawodów międzyszkolnych, w których odnoszą liczne sukcesy. Reprezentacja szkoły startuje w międzyszkolnych mistrzostwach w: piłce nożnej, hokeju halowym, grach i  zabawach ruchowych.
Nauczyciele prowadzący zajęcia -Ł. Maćkowiak, M. Błażejak J. Olewniczak.


PŁYWANIE
- zajęcia na basenie prowadzone są dwutorowo. Dzieci młodsze uczestniczą w zajęciach oswajania z wodą oraz w podstawowym etapie nauki pływania. Uczniowie uczęszczają na zajęcia w ramach lekcji wychowania
fizycznego. Miejscem prowadzenia zajęć jest Centrum Pływania i Fitnesu "FitSwim" w Poznaniu.
Młodzież starsza trenuje w ramach lekcji i "Koła Pływackiego" na obiekcie Termy Maltańskie. Corocznie uczniowie biorą udział w Zawodach Pływackich organizowanych przez Wielkopolski Okręgowy Związek Pływacki oraz w Olimpiadach Specjalnych w Szamotułach. Nauczyciele prowadzący zajęcia- A. Bartkowiak, E. Maruszewska, D. Stypa, Ł. Maćkowiak, B. Rzyska, M. Błażejak.

 

Zobacz film - Zajęcia sportowe na Termach Maltańskich

 

 

Zobacz film - Zajęcia w Centrum Pływania i Fitnesu "FitSwim" w Poznaniu

 


ZAJĘCIA TANECZNE - odbywają się w ramach zajęć wychowania fizycznego oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych. Młodzież poznaje różne formy aktywności ruchowej, tj. elementy tańca nowoczesnego, tańca towarzyskiego, aerobik, cheerleaders, różne formy wzmacniania oraz techniki relaksacji prowadzone przy muzyce. Uczniowie prezentują swoje umiejętności podczas przeglądów tanecznych oraz imprez wewnątrz szkolnych.
Nauczyciele prowadzący zajęcia - E. Maruszewska, D.Stypa.

 


JAZDA NA ROWERZE - zajęcia odbywają się w ramach zajęć lekcyjnych a także podczas zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie poznają technikę jazdy, podstawowe zasady użytkowania i konserwacji sprzętu, zasady bezpiecznego poruszania się zarówno w urozmaiconym terenie jak i w ruchu miejskim.
Szkoła dysponuje własnymi rowerami górskimi i kaskami. Posiadamy także specjalistyczny rower trójkołowy - wykorzystywany w pracy z uczniami mającymi trudności z opanowaniem jazdy na rowerze dwukołowym (zaburzenia równowagi, niedowłady, trudności z orientacją przestrzenną, itp.)
Młodzież bierze udział w licznych wycieczkach, rajdach, obozach oraz konkursach. Podczas zajęć uczniowie poznaja zasady bezpiecznego poruszania się na drodze rowerowej. Uczniowie przygotowywani są do egzaminu na kartę rowerową. Nauczyciele prowadzący zajęcia: G. Radzikowski, J. Olewniczak, E. Maruszewska, D. Stypa, M. Błażejak, A. Bartkowiak, Ł. Maćkowiak.
 

NORDIC WALKING - zajęcia odbywają się w ramach lekcji oraz podczas zajęć pozalekcyjnych. Ćwiczeniami objęci są uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych. Zajęcia odbywają się w terenie, pod opieką nauczycieli.
Podczas treningu z kijami kształtujemy sprawność ogólną, wydolność krążeniowo - oddechową, koordynację ruchową a także umiejętność bezpiecznego poruszania się poza terenem szkoły .Zajęcia zalecane są
również dla uczniów z nadwagą, niechętnie podejmujących wysiłek fizyczny.
Nauczyciele prowadzący zajęcia: A. Bartkowiak, D. Stypa, E. Maruszewska, G. Radzikowski, J. Olewniczak,Ł. Maćkowiak, M. Błażejak.

 

Program do rozliczania PIT online - e-pity Klauzule informacyjne ad RODO

Jeżeli zauważysz błąd
– zgłoś go do administratora

Zespół Szkół Specjalnych nr 105
ul. Nieszawska 21, 61-021 Poznań

tel: (61) 877 22 94, Fax: (61) 877 23 20
e-mail: sekretariat@105.edu.pl

konto: 881020 4027 0000 1602 1264 2502