Wielkopolska Szkoła Roku

 

sekretariat@105.edu.pl

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki

Po Jastrzębiej Górze nadszedł czas na Kraków i Wieliczkę…

 

W  listopadzie grupa młodzieży gimnazjalnej z naszej szkoły odwiedziła Małopolskę. To kolejny już etap  projektu „Rowerem przez kraj w poszukiwaniu dóbr naturalnych”, którego głównym sponsorem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

 

Pierwszym punktem wyjazdu była Kopalnia Soli „Wieliczka”, jeden z najcenniejszych zabytków na ziemiach polskich, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, odwiedzany przez turystów z całego świata.

Młodzież mała okazję przejść trasą głównego szlaku turystycznego kopalni. Pod opieką pani przewodniczki pokonała trzy kilometry krętych korytarzy i 800 schodów, podziwiała wykute w soli piękne komory oraz podziemne jeziora, podziwiała majestatyczne wyroby ciesielskie i rzeźby solne. A wszystko to blisko 135 metrów pod ziemią! Pani przewodniczka w przystępny sposób zapoznała uczniów z historią kopalni oraz trudami górniczej pracy.

Wizyta w Kopalnia Soli „Wieliczka” była dla wszystkich wielkim przeżyciem i na długo pozostanie w pamięci  jej uczestników.

 

Kolejne dni to zwiedzanie stolicy Małopolski.

Na Wzgórzu Wawelskim młodzież zapoznała się z ekspozycjami w Zamku Królewskim: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu, Wawel Zaginiony oraz w Katedrze: Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta, Muzeum Katedralne. Zwiedzając Rynek Główny uczniowie naszej szkoły zobaczyli Kościół Mariacki,  zrobili zakupy w Sukiennicach a także obejrzeli interaktywną wystawę – śladem europejskiej tożsamości Krakowa  znajdującą się… pod płytą Rynku. W programie nie mogło też zabraknąć czasu na przejście Bramą Floriańską oraz na zdjęcie przy Barbakanie. Wszyscy uczniowie odwiedzili też najbardziej znany adres w grodzie Kraka – Franciszkańską 3.

 

Kilkudniowy pobyt w Krakowie pozwolił na chłonięcie atmosfery tego miasta. Zwiedzanie synagog na Kazimierzu, oddanie czci Polakom pochowanym w Krypcie Zasłużonych na Skałce, czy wreszcie wieczorny spacer po Plantach sprawiły, iż młodzież naszej szkoły pokochała dawną stolicę Polski. Wszyscy, będąc pod jej urokiem, obiecali sobie że jeszcze wrócą pod Wawel…

 

 

 

 

 

 

 

 

Program do rozliczania PIT online - e-pity Klauzule informacyjne ad RODO

Jeżeli zauważysz błąd
– zgłoś go do administratora

Zespół Szkół Specjalnych nr 105
ul. Nieszawska 21, 61-021 Poznań

tel: (61) 877 22 94, Fax: (61) 877 23 20
e-mail: sekretariat@105.edu.pl

konto: 881020 4027 0000 1602 1264 2502